Gdzie najmniej zapłacisz za domenę? Podajemy 5 najtańszych operatorów w Polsce. Sprawdź, czy nie przepłacasz!

Niemal każdy, kto planuje reklamować się w Internecie staje przed koniecznością zakupu domeny internetowej. Własna domena to internetowy synonim własnej marki, niezależnie od tego ,czy będzie to nazwa naszej firmy czy też adres promujący naszą markę osobistą, gdy w nazwie domeny widnieje imię i nazwisko jej właściciela. Przedsiębiorcy, którzy planują otworzyć nowy biznes bardzo często w pierwszej kolejności myślą nad jego nazwą. Czasami jest to proces, który trwa wiele dni lub tygodni. Gdy wreszcie znajdziemy odpowiednią nazwę dla naszego biznesu, kolejnym krokiem jest sprawdzenie dostępności tej nazwy w postaci adresu internetowego.
Zwykle bywa tak, że po pozytywnej weryfikacji i ustalaniu, że szukana przez nas nazwa domeny figuruje jako wolna, niezwłocznie przystępujemy do jej rejestracji.
I to jest właściwy moment, aby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć: czy ta domena jest dla mnie ważna, czy uważam, że będę korzystać z niej przez wiele lat? Czy chcę ze spokojem korzystać z mojej domeny bez przenoszenia jej w przyszłości do innego operatora?


Podejrzewam, że dla zdecydowanej większość iż nas o atrakcyjności miejsca zakupu domeny internetowej decyduje cena. Wiedzą o tym także operatorzy domen. Wielu z nich oferuje nabywcom wabiki w postaci możliwości zakupu domeny internetowej na okres pierwszego roku w bardzo atrakcyjnej cenie? Stąd u niektórych operatorów możemy zobaczyć ofertę w stylu: Domena za 2 zł”, „domena za 1zł” a nawet za „0 zł”. Jednak ten kuszący nasze oczy wabik jest bardzo często pułapką. Bo jeśli dziś zapłacisz za domenę 1 zł, to może okazać się że Twój operator za rok zaskoczy Cię znacznie wyższą ceną. Wabik ten bardzo często stosują najwięksi i najbardziej popularni operatorzy domen, których nawy tu nie wymienię, ponieważ nie zamierzam robić im kolejnej reklamy.

Natomiast, jeśli Twój związek z zakupioną domeną ma być trwały i długi, powinieneś rozważyć zakup domeny u operatora o umiarkowanej cenie. Nie zwabi Cie on ekstra ceną za pierwszy rok użytkowania, jednak w ujęciu długofalowym parkowanie domeny u tego operatora może okazać się znacznie tańsze.

Najtańsze domeny na rynku

Jaki jest obecnie rozstrzał cenowy? W przypadku domeny ".pl" w drugim roku i kolejnych latać użytkowania możesz przepłacić nawet trzykrotnie. Oznacza to, że u najtańszego operatora na rynku utrzymasz tę samą domenę przez 3 kolejne lata w cenie jednego roku u jego najdroższego konkurenta. Podobnie, jeśli posiadasz kilka domen np. 3, to za cenę jednej domeny u najdroższego operatora utrzymasz 3 domeny w tej samej cenie, jeśi wybierzesz mądrze. I faktem jest, że ci najdrożsi na rynku oferują często różne dodatkowe usługi w cenie domen, jednak może okazać się, że nie są one do niczego potrzebne i nie ma sensu za nie dopłacać.

A zatem do konkretów. Jakie oferty znaleźliśmy w sieci? Oto 5 najtańszych operatorów domen
z rozszerzeniami .eu i .pl:

OVH.PL
Domena: .eu Pierwszy rok: 17,19 zł netto, Drugi rok: 28,99 zł netto
Domena: .pl Pierwszy rok: 9,89 zł netto, Drugi rok: 44,99 zł netto

SEOHOST.PL
Domena: .eu Pierwszy rok: 20,00 zł netto, Drugi rok: 23,00 zł netto
Domena: .pl Pierwszy rok: 9,89 zł netto, Drugi rok: 40,20 zł netto

MICROHOST.PL
Domena: .eu Pierwszy rok: 20,00 zł netto, Drugi rok: 23,00 zł netto
Domena: .pl Pierwszy rok: 9,89 zł netto, Drugi rok: 40,20 zł netto

KRU.PL
Domena: .eu Pierwszy rok: 20,00 zł netto, Drugi rok: 23,00 zł netto
Domena: .pl Pierwszy rok: 9,89 zł netto, Drugi rok: 40,20 zł netto

GNUM.PL
Domena: .eu Pierwszy rok: 25,00 zł netto, Drugi rok: 25,00 zł netto
Domena: .pl Pierwszy rok: 9,89 zł netto, Drugi rok: 39,57 zł netto


Jak widać na powyższym zestawieniu domenę z rozszerzeniem .pl możemy kupić za niewiele więcej niż 10 zł brutto a odnowić po pierwszym roku za ok 50 zł brutto. Na obecną chwilę liderem jest operator gnum.pl, który jako jedyny na rynku pozwala przedłużyć domenę na drugi rok za mniej niż 49 zł brutto ( dokładnie: 48,70). Oczywiście pozostali operatorzy są tuż za nim i oferują domeny w bardzo podobnych cenach.

A teraz krótkie wyliczenie, pokazujące, ile możesz zaoszczędzić, względem najdroższego operatora. Przyjmujemy, że klient utrzymuje swoją domenę u danego operatora przez 5 lat i nie przenosi jej do innego. Załóżmy też, że w tym czasie ceny u obu operatorów pozostają niezmienne.

Operator najdroższy: 1 rok 10 zł, 2 rok: 147 zł, 3 rok: 147 zł, 4 rok: 147 zł, 5 rok: 147 zł
Suma: 598 zł
Operator najtańszy: 1 rok 10 zł 2 rok: 40 zł 3 rok: 40 zł 4 rok: 40 zł 5 rok: 40 zł
Suma: 170 zł

Jak zapewne zauważyliście oszczędność w drugim i kolejnych latach wynosi ponad 100 z rocznie na jednej domenie .pl, zaś w ciągu 5 lat w naszym portfelu zostanie 428 zł. Czy warto wybierać operatorów domen z kalkulatorem w dłoni? Myślę, że tak. Wcześniej czy później niemal każdy orientuje się, że woli płacić mniej za usługę, jeśli jej jakość jest na zbliżonym poziomie. Zatem dobrego wyboru można dokonać już na początku, unikając przy tym czasochłonnego i stresującego przenoszenia domen do nowego operatora.

Blog - Najnowsze wpisy:

Strona internetowa niewidoczna W Google?

Strona internetowa niewidoczna w Google? Taka sytuacja moze przydażyć się każdemu, zwłaszcza na początku...

Zadaj te 4 pytania zanim wybierzesz wykonawcę Twojej...

Zadaj te 4 pytania zanim wybierzesz wykonawcę Twojej strony www Postanawiasz, że chcesz mieć własna stronę firmową....

Sprawdź, czy Twoja strona jest przygotowana do...

Sprawdź, czy Twoja strona jest przygotowana do pozycjonowania w Google Z pewnością niejeden właściciel firmy, dla...