Zadaj te 4 pytania zanim wybierzesz wykonawcę Twojej strony www

Postanawiasz, że chcesz mieć własna stronę firmową. Zbierasz i porównujesz oferty. Sprawdzasz portfolio potencjalnych wykonawców. Na co warto zwrócić uwagę zanim podejmiesz ostateczną decyzję? Wiadomo, kwestie wizualne i techniczne są szalenie istotne. Te pierwsze zależą od indywidualnych preferencji zamawiającego, te drugie weryfikuje czas, klienci i... narzędzia Google ;) Istnieje jednak kilka innych kwestii, które warto wyjaśnić z wykonawcą przed przystąpieniem do pracy.

1. Sprawa własności domeny.

Wielu początkujących przedsiębiorców, którzy nie poruszają się biegle w temacie stron www całkowicie ufają wykonawcy strony. Powierzają oni wykonawcy sprawę swojej witryny od A do Z, nie wnikając w szczegóły całego procesu. Wykonawca często oferuje pomoc w rejestracji domeny internetowej. I w zasadzie nie jest to nic nadzwyczajnego. Jednak wielu wykonawców rejestruje domenę klienta na swoje dane, przez co stają się oni jej właścicielami. O ile pomiędzy zamawiającym i wykonawcą istnieją jasne reguły gry (odpowiednia umowa), to można to tak zostawić. Jednak ten stan rzeczy może rodzić pewne problemy. Brak precyzyjnych ustaleń może skutkować faktem, ktoś inny dysponuje domeną, na której markę przez kilka lat pracował właściciel strony. Pojawia się ryzyko utraty domeny, na co właściciel strony internetowej nie ma wpływu. Istnieje także (przynajmniej w teorii) możliwość odsprzedania domeny firmie konkurencyjnej.

Nasza rada. Zawsze pytaj o to, czy będziesz mieć bezpośredni dostęp do domeny. Jeśli tylko potrafisz (a to nie jest trudne) zarejestruj domenę na Twoje dane. Pod linkiem (kliknij) zrobisz to tanio. Cena jest konkurencyjna także za przedłużenie w kolejnym roku.

2. Sprawa hostingu.

Jest to sprawa podobna do tematu własności domeny. Hosting to miejsce, gdzie faktycznie znajdują się pliki Twojej strony internetowej. Przed rozpoczęciem współpracy z firmą koniecznie zadaj pytanie, czy będziesz miał dostęp do plików Twojej strony za pośrednictwem konta ftp dostęp do panelu Direct Admin oraz do bazy danych. Uczciwy wykonawca powinien udostępnić Ci wszystkie niezbędne dane dostępowe

Co może wydarzyć się jeśli nie masz dostępu np. do konta ftp? Może okazać się, że potrzebujesz pilnej poprawki na stronie www a jej wykonawca nie jest w stanie Ci pomóc. Zanim inny specjalista uzyska dostęp do Twojego konta może upłynąć cenny dla Ciebie czas. Firma, która wykonała stronę może przestać istnieć. Brak kontaktu i brak danych może uniemożliwić aktualizację lub naprawę Twojej witryny.

3. Kopia zapasowa strony internetowej.

Zawsze pytaj o to, czy wraz z oddaniem do użytku strony internetowej otrzymasz także jej kopię zapasową. Powinna być to kompletna kopia, która zawiera wszystkie pliki strony oraz bazę danych. Dzięki temu w skrajnych przypadkach (np. awaria strony, wygaśniecie usługi hostingowej z powodu braku płatności) cały czas możesz przywrócić Twoją witryną do życia.

4. Dostęp do zaplecza strony internetowej

Podobnie, jak w przypadku dostępu do konta ftp serwera ustal kwestię dostępu do zaplecza Twojej strony internetowej (czyli do panelu administratora). Powinieneś otrzymać pełne prawa. Jeśli nie poruszasz się biegle po zapleczu strony i boisz się, że coś zepsujesz np. podczas aktualizacji bloga, poproś utworzenie dwóch użytkowników o różnym poziomie uprawnień. Pierwszy użytkownik – z podstawowymi prawami do edycji. Logując się przy jego pomocy nie narobisz sobie szkody, gdyż możliwości jego działania będą ograniczone. Drugi użytkownik – z pełnymi uprawnieniami, gdy będziesz potrzebować poważnych zmian. Takie rozwiązanie ratuje Cię w skrajnych sytuacjach, np. gdy firma, która wykonała Twoją stronę przestała istnieć, a Ty potrzebujesz dokonać ważnych zmian w Twojej witrynie.

Dlaczego piszę właśnie o tym?

Po pierwsze: zależy mi na podniesieniu poziomu świadomości osób, które stoją przed decyzją o wyborze wykonawcy strony.
Po drugie: klienci, którzy mają problem z dostępem do własnych stron to nasz chleb powszedni. Niemożność aktualizacji treści strony lub CMS, problem z odwirusowaniem, brak możliwości z podmianą starej witryny na nową. To rzeczywiste problemy, które są wynikiem zaniedbania, braku świadomości zamawiającego, a czasami niestety także konsekwencją braku dobrej woli wykonawcy strony internetowej.

Blog - Najnowsze wpisy:

Strona internetowa niewidoczna W Google?

Strona internetowa niewidoczna w Google? Taka sytuacja moze przydażyć się każdemu, zwłaszcza na początku...

Zadaj te 4 pytania zanim wybierzesz wykonawcę Twojej...

Zadaj te 4 pytania zanim wybierzesz wykonawcę Twojej strony www Postanawiasz, że chcesz mieć własna stronę firmową....

Sprawdź, czy Twoja strona jest przygotowana do...

Sprawdź, czy Twoja strona jest przygotowana do pozycjonowania w Google Z pewnością niejeden właściciel firmy, dla...