Jak zorganizowaliśmy ciekawe praktyki w naszej firmie?

W tym roku po raz kolejny do naszej firmy zawitali praktykanci – uczniowie jednej z garwolińskich szkół średnich. Praktyki dla uczniów organizujemy od kilku lat, jednak zazwyczaj uczestniczył w nich tylko jeden uczeń lub uczennica. Ta jesień okazała się wyjątkowa. Chęć realizacji praktyk w naszej małej firmie zadeklarowały trzy osoby.
Nie jest to oszałamiająca liczba, jesteśmy jednak jeszcze na tyle małą firmą, że organizacja praktyk dla takiej grupy stanowiła dla nas wyzwanie. Tym bardziej, że od początku naszym celem było z jednej strony pokazanie młodym ludziom, czym jest firma oraz jak jak faktycznie wygląda praca, z drugiej zaś strony chcieliśmy przekazać wiedzę, której nie da się zdobyć podczas standardowych zajęć lekcyjnych.

Nasi praktykanci: Klaudia, Paulina i Jakub to uczniowie trzeciej klasy Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej z Zespołu Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Na co dzień podczas zajęć poznają tajniki procesu procesu druku, uczą się obsługiwać programy graficzne oraz wprawiając przygotowywaniu logotypów, ulotek i katalogów.

W naszej firmie także korzystamy z narzędzi do projektowania grafiki, które wykorzystujemy w procesie tworzenia stron i sklepów internetowych, jednak pracy typowo graficznej mogło nie wystarczyć dla trójki ambitnych młodych ludzi. Dlatego na kilka dni przed rozpoczęciem praktyk towarzyszył nam niemały stres. W jaki sposób stanąć na wysokości zadania, przekazać cenną praktyczną wiedzę i pomóc tym młodym ludziom zyskać cenne doświadczenie, które pomoże im dokonywać lepszych wyborów na kolejnych etapach nauki oraz pracy zawodowej? Odpowiedź przyszła, choć pomysł był ambitny, wymagał czasu i zaangażowania oraz przełożenia części obowiązków na później.

Mając ograniczone zasoby własne, postanowiliśmy spróbować skorzystać z ogromnego potencjału, jaki oferują firmy większe od naszej. Uznaliśmy, ze skoro w powiecie jest wiele interesujących zakładów pracy, za którymi z pewnością stoją ciekawi ludzie, to zwrócimy się do nich z prośbą o podzielenie się z uczniami tym, czym firmy żyją na co dzień. W jaki sposób pracują oraz z jakich korzystają narzędzi.
Postanowiliśmy zatem zorganizować spotkania z firmami, które pozytywnie odpowiedzą na naszą prośbę. Zależało nam przy tym, aby specyfika pracy w wybranych firmach lub ich działach była maksymalnie zbieżna z profilem edukacyjnym naszych praktykantów.
Udało się! Po kilku dniach starań znaleźliśmy cztery ciekawe firmy, których właściciele zgodzili się poświecić własny czas oraz podzielić się praktyczną wiedzą.

Spotkanie pierwsze – Zakład Stolarski Wielgoszdrzwi z Gocławia k. Garwolina

Co ma wspólnego firma produkująca drzwi z grafiką? Okazuje się, że bardzo wiele. Każde drzwi trzeba w pierwszej kolejności zaprojektować. Właściciel firmy Pan Roman Wielgosz z wielkim zaangażowaniem prezentował uczniom możliwości programów do projektowania grafiki 3D. To w takich programach tworzone są projekty drzwi. Mieliśmy także możliwość osobiście przyjrzeć się procesowi produkcji, którego kluczowym elementem była praca wielofunkcyjnej maszyny stolarskiej. Maszyna na podstawie projektu graficznego samodzielne wycinała kolejne elementy drzwi z drewnianego bloku. Pan Roman podkreślał wartość samodzielnej nauki (obsługi programów graficznych nauczył się sam) wskazując, że znajomość programów 3D może być bardzo pomocna w znalezieniu satysfakcjonującej pracy po ukończeniu szkoły. Ponad trzygodzinna wycieczka minęła nam niemal błyskawicznie. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni.

Spotkanie drugie – Spotkanie z Panem Grzegorzem Mikulskim.

Grzegorz Mikulski to znany w Garwolinie artysta. W swoim dorobku ma realizację kilkudziesięciu murali (m.in. mural ku pamięci Jerzego Kukuczki w Gorzowie Wielkopolskim) oraz rzeźb. Jest też absolwentem kierunku wzornictwa przemysłowego i ma ogromne doświadczenie w projektowaniu grafiki.
Grzegorz umówił się z nami na spotkanie w pracowni rzeźby, którą prowadzi w garwolińskim CSiK. Przekazał uczniom wiele cennych informacji dotyczących pracy grafika. Podkreślał konieczność dokładnego poznania programów z pakietu Adobe, które są podstawą pracy grafika niemal w każdej firmie. Przybliżył uczniom także temat uczelni wyższych, które mogą znaleźć się w polu zainteresowania absolwenta szkoły średniej o profilu graficznym.
Opowieść Grzegorza była bardzo ciekawa i wybiegała poza tematykę współczesnej grafiki komputerowej, obejmując czasy, gdy w projektowaniu graficznym głównymi narzędziami były rapitograf, ekierka i papier milimetrowy. Mieliśmy przyjemność spotkać się z człowiekiem pełnym pasji, który bardzo chętnie dzielił się z nami swoim doświadczeniem.

Spotkanie trzecie. Wizyta w studiu graficznym firmy Lechpol

Praca w profesjonalnym studio graficznym to z pewnością marzenie wielu przyszłych grafików, a sama wizyta w takim miejscu to dla ucznia znakomita okazja do poszerzenia wiedzy na temat pracy grafika. Firma Lechpol znana jest nie tylko w Garwolinie, lecz z pewnością w całej Polsce. Jest producentem i dystrybutorem elektroniki. Internetowy sklep Lechpol.pl oferuje tysiące produktów przeznaczonych dla specjalistów,  jak też odbiorców z segmentu elektroniki użytkowej.
Firma posiada własny dział graficzny oraz profesjonalne studio fotografii produktowej. To w nim powstają profesjonalne zdjęcia produktów, katalogi reklamowe oraz filmy. Dzięki uprzejmości szefa działu: Pana Krzysztofa, mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy fotografa oraz grafików, poznać ich stanowiska pracy, dowiedzieć się z jakich narzędzi korzystają. Krzysztof z dużym zaangażowaniem opowiadał nam o pracy w firmie. Wskazał także na zasoby, które powinni posiadać kandydaci, aby móc ubiegać się o pracę w tym lub podobnym miejscu. Oprócz kwestii oczywistych, którą jest znajomość właściwych programów, zwrócił uwagę na istotną sprawę, jaką w tej profesji jest chęć ciągłego poszerzania wiedzy i doskonalenia warsztatu. Mówił także o konieczności dostosowania się do reguł pracy w zespole. Spotkanie było bardzo ciekawe i bardzo pouczające. Wyszliśmy z niego bardzo zadowoleni.

Spotkanie czwarte: Wizyta w firmie Interdruk

Byliśmy wciąż pod wrażeniem poprzedniego spotkania, a przed nami pojawiała się kolejna bardzo ciekawa możliwość: wizyta w drukarni Interdruk.
Interdruk to firma, która dzięki swoim produktom znana jest niemal każdemu uczniowi. Jest jedną z największych, jeśli nie największą drukarnią w Polsce, zapowiadało się zatem ciekawe spotkanie. W firmie przywitał nas Pan Bartek, który okazał się prawdziwą skarbnicą wiedzy w temacie druku. Naszą wycieczkę po drukarni zaczęliśmy od wizyty dziale DTP, do którego trafiają trafiają projekty nadsyłane przez klientów drukarni. Tu, pod okiem fachowców nadesłane materiały sprawdzane są pod kątem przygotowania do procesu druku.
Następnie zostaliśmy oprowadzeni przez wszystkie kolejne działy produkcji. Mieliśmy okazje zobaczyć ogromne maszyny naświetlające i drukujące. Pan Bartek ze szczegółami omawiał działanie prezentowanych maszyn, krok po kroku przeprowadzając nas przez kolejne etapy procesu druku. Zwiedzanie hali produkcyjnej zajęło nam ponad dwie godziny i było niesamowicie ciekawym doświadczeniem. Ogromną wartością dla praktykantów była także otwartość pana Bartka, który podzielił się z nami solidną porcją wiedzy. Mieliśmy okazję swobodnie porozmawiać i zadawać pytania na interesujące nas tematy. Dla młodzieży z pewnością najbardziej ciekawe były informacje o wymaganiach, jakie firma stawia kandydatom do pracy w jej strukturach.

Podsumowując.

Praktyki okazały się bardzo ciekawym czasem zarówno dla uczniów jak też ich opiekuna. Cztery tygodnie wypełnione były pracą, dostarczyły nam także wielu miłych wrażeń. Dzięki firmom, które wyszły naprzeciw potrzebom uczniów praktykanci mieli możliwość zdobycia konkretnej, niekoniecznie szkolnej wiedzy. Serdecznie dziękuję właścicielom firm, którzy otworzyli przed nami drzwi swoich zakładów pracy.

Blog - Najnowsze wpisy:

Strona internetowa niewidoczna W Google?

Strona internetowa niewidoczna w Google? Taka sytuacja moze przydażyć się każdemu, zwłaszcza na początku...

Zadaj te 4 pytania zanim wybierzesz wykonawcę Twojej...

Zadaj te 4 pytania zanim wybierzesz wykonawcę Twojej strony www Postanawiasz, że chcesz mieć własna stronę firmową....

Sprawdź, czy Twoja strona jest przygotowana do...

Sprawdź, czy Twoja strona jest przygotowana do pozycjonowania w Google Z pewnością niejeden właściciel firmy, dla...