WordPress to darmowy i otwarty system zarządzania treścią (CMS) powszechnie używany jako platforma blogowa oparta na PHP i MySQL.
Jest to platforma modułowa, która wykorzystuje system wtyczek i motywów w celu zapewnienia potężnego i elastycznego systemu, na którym można budować różne typy stron internetowych.
WordPress jest używany dla szerokiej gamy witryn, w tym: eCommerce, blogów, galerii zdjęć, wiadomości, agregatów i wielu innych. W wielu przypadkach WordPress służy jako szkielet witryn, które są w dużej mierze statyczne, aby umożliwić późniejsze łatwe wprowadzanie zmian przez osoby niebędące programistami.
WordPress został zaprojektowany tak, aby był prosty i łatwy w zarządzaniu przez użytkownika końcowego. Zawartość witryny jest dodawana za pomocą zintegrowanego edytora tekstu i może być uporządkowana za pomocą serii operacji, umieszczania widgetów typu „kliknij i przeciągnij”. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych platform CMS do użytku osobistego i małych firm, chociaż jest również używana w niektórych z najpopularniejszych obecnie witryn w Internecie.
WordPress został stworzony, aby ułatwić przejście między różnymi motywami. Ponieważ treść jest uporządkowana i posortowana w ramach kategorii oraz przechowywana oddzielnie od głównego interfejsu użytkownika (motywu), można ją szybko dostosować do pracy z nowym motywem. Motywy działają jak nakładka, która znajduje się na górze CMS. Określa bardziej niż jakikolwiek inny element platformy wygląd witryny, a także rozmieszczenie i częstotliwość pozycji widżetów. Nie wszystkie motywy obsługują wszystkie dostępne funkcje WordPressa.
Wtyczki to modułowe komponenty, które umożliwiają menedżerowi witryny rozszerzenie możliwości WordPressa. Możesz pobrać wtyczkę, która integruje się z zainstalowanym motywem, aby rozszerzyć jego funkcje, współpracuje z Twoim backendem, aby ulepszyć edytor tekstu lub narzędzia do zarządzania witryną lub wykonać prawie nieograniczoną liczbę zadań, które zmieniają lub dodają zintegrowaną funkcję WordPressa ustawić.
Widgety to modułowe elementy konstrukcyjne, na których zbudowana jest witryna. Podczas gdy główny obszar treści jest zablokowany przez motyw, widżety umożliwiają dodawanie bloków informacji i/lub kodu, które znajdują się w określonej pozycji na interfejsie witryny. Możesz np. zainstalować widżet logowania, który umożliwia użytkownikom logowanie się do WordPressa z interfejsu witryny, widżet pogodowy wyświetlający pogodę w określonym obszarze strony lub dowolną liczbę innych możliwych rozwiązań. Pozycje widżetów są w dużej mierze zdeterminowane przez indywidualny motyw. Niektóre motywy obsługują dużą liczbę potencjalnych pozycji widżetów.
WordPress pozwala na współpracę i korzystanie z sposobu zarządzania witryną opartego na użytkownikach - członkach zespołu. Możesz, korzystając z wtyczek i kilku zintegrowanych funkcji, korzystać z WordPressa do zarządzania tylko sekcją członka, e-commerce i wieloma innymi możliwymi rozwiązaniami.
Jako platforma do blogowania, WordPress umożliwia skonfigurowanie całego zespołu i zarządzanie nim. Możesz skonfigurować niektórych członków Twojego zespołu z wyższymi poziomami uprawnień niż inni. Na przykład: Możesz ustawić jednego członka jako współtwórcę, który może tylko pisać i przesyłać posty do Twojej witryny, podczas gdy inna osoba ma przypisaną rolę redaktora. Redaktorzy mogą edytować wpisy i wykonywać inne zadania związane z zarządzaniem witryną zgodnie z zezwoleniem administratora.
Każda witryna potrzebuje co najmniej jednego administratora z możliwością przypisywania i usuwania ról użytkownikom.
Ponieważ WordPress jest zbudowany na otwartej architekturze, jest niezwykle elastyczny. Korzystając ze skryptów wbudowanych w motyw, możesz rozszerzyć możliwości WordPressa znacznie poza jego początkową strukturę przyjazną dla blogów. Możesz również hostować go za pośrednictwem szeregu różnych baz danych i rozwiązań serwerowych w celu optymalizacji i skalowania. Witryny WordPress mogą być hostowane na dowolnym poziomie, od wspólnego planu hostingowego do ogromnej sieci pamięci masowej i aktywnych serwerów, sieci CDN i innych złożonych rozwiązań.
WordPress umożliwia określenie sposobu wyświetlania treści. Jego czysta struktura stałych linków umożliwia tworzenie treści z myślą o optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Tagi są również popularną funkcją WordPressa, która znacznie ułatwia zarządzanie i organizację treści. Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać WordPress jako system CMS swojej witryny, ale najlepszym sposobem na określenie, czy jest on odpowiedni dla Ciebie, jest wypróbowanie go samemu.
Systematyczna praca daje sukcesy! Dołącz do nas.
Nowoczesne rozwiązania, które usprawnią Twoją sprzedaż
Twoja strona ledwo dyszy? Tchniemy w nią nowe życie!
Najlepszy CMS dla małej firmy
CMS dla strony firmowej lub portalu
Prosta strona - wizytówka
Najnowsze wpisy: